RPH



RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MAlAYSIA TAHUN 3

Mata Pelajaran
Bahasa Malaysia

Kelas
Tahun 3 Cemerlang  ( 36 orang )

Tema / Tajuk
Ayat Majmuk
Ayat Tunggal

Tarikh / Masa
20 April 2013
1.00 – 1.50

Standard Pembelajaran
2.3.1 Membaca kuat pelbagai bahan bacaan yang
         mengandungi pelbagai pola ayat dengan
         lancar,sebutan dan intonasi yang betul dan jelas.

3.2.6 menulis ayat tunggal dan ayat majmuk secara
         Mekanis dengan betul dan kemas

Objektif Pembelajaran
Pada akhir pengajaran pembelajaran ,murid dapat
1. membaca teks yang mengandungi  ayat
    ayat majmuk
2. menyenaraikan ayat majmuk  yang terdapat dalam 
    Bahan bacaan
3.membina ayat tunggal berdasarkan ayat majmuk

Aktiviti
1.Guru membawa benda dalam kotak,murid
   meneka
2.Guru bersoaljawab untuk menimbulkan tajuk
3. Murid membaca petikan secara kelas,
    kumpulan dan individu
4.Murid dan guru berbincang mengenai petikan
   yang dibaca
5.Murid membuat aktiviti kumpulan
6.Murid membuat latihan individu
7.Rumusan pelajaran
  

Elemen Merentas Kurikulum

Nlai Murni : keberanian,keyakinan,bekerjasama,ber-
                   to leransi
Sistem Bahasa : Ayat tunggal dan Ayat Majmuk


TMK : komputer dan power point


Pengetahuan Sedia Ada

Murid telah belajar ayat tunggal di tahun 2



Kaedah

Soal jawab,penerangan,perbincangan,sumbang saran, aktiviti kumpulan


Bahan Bantu Belajar

Slaid, lembaran aktiviti,bahan bacaan,buku teks tahun 3



Penilaian Pengajaran Dan Pembelajaran

Murid membina ayat tunggal berdasarkan ayat majmuk yang terdapat dalam bahan bacaan


Refleksi







                                           RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Langkah/  Masa
    Isi kandungan
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Strategi/ kaedah / Abm/ Nilai / KBKK
    Aktiviti Guru
         Aktiviti  Murid
Set Induksi
( 5 m )
  Pengenalan

- Guru membawa sebuah kotak masuk ke dalam kelas.

- Guru bersoaljawab dengan murid tentang isi atau benda dalam kotak.

- Guru mengeluarkan  benda-benda yang ada di dalam kotak.

-Guru meminta murid membuat ayat mudah berdasarkan benda yang ditunjukkan oleh guru

- Guru bersoaljawab dengan murid untuk menimbulkan tajuk

- Murid memerhatikan guru membawa masuk kotak ke dalam kelas.
- Murid meneka benda yang ada didalam kotak.

- Murid menyebut benda-benda yang dikeluarkan oleh guru dari dalam kotak.

- Murid membina ayat mudah berdasarkan benda yang dikeluarkan guru dari kotak
Strategi :
Berpusatkan guru dan murid.

Kaedah :
Penyoalan
Sumbang saran

ABM :
Benda Maujud
Bola ,buku

Nilai :
Kerjasama,hor-mat menghormati

KBKK:
- menjana idea


  

Langkah / Masa
    Isi kandungan
  Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Strategi/ kaedah / Abm/ Nilai / KBKK
    Aktiviti Guru
   Aktiviti  Murid

Langkah
    1
(10 m )
  
  Penerangan
  Ayat Majmuk

- Guru membuat tayangan slaid tentang ayat majmuk

- Guru mengarahkan murid membaca beberapa contoh ayat di papan putih

- Guru menerangkan ayat majmukkepada murid.


- Guru bersoaljawab dengan murid

- Murid melihat tayangan yang dibuat oleh guru.

-Murid membaca contoh-contoh yang dibuat oleh guru.


- Murid mendengar penerangan guru dengan teliti.


- Murid memberi pandangan dan pendapat apabila guru bertanya

Strategi :
Berpusatkan guru dan murid.

Kaedah :
Penyoalan
Sumbang saran
Penerangan

ABM :
Tayangan slaid

Nilai :
Kerjasama,
hormat menghormati

KBKK:
- menjana idea
- kemahiran bernilai
  tambah
- kemahiran
konstruktivisme





Langkah / Masa
    Isi kandungan
  Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Strategi/ kaedah / Abm/ Nilai / KBKK
    Aktiviti Guru
   Aktiviti  Murid

Langkah
    2
(10 m )
  
Pengukuhan dan Pengayaan


- Guru mengedarkan bahan bacaan kepada murid.

- Guru mengarahkan murid membaca secara kelas,kumpulan dan individu

- Guru menerangkan tentang petikan

- Guru bersoaljawab dengan murid mengenai petikan yang dibaca.

- Murid membaca bahan bacaan secara kelas,kumpulan dan individu.

- Murid mendengar penjelasan guru dengan teliti.


- Murid bertanya sekiranya kurang memahami penerangan guru.

Strategi :
Berpusatkan guru dan murid.

Kaedah :
Penyoalan
Sumbang saran
Penerangan
Perbincangan

ABM :
Bahan bacaan

Nilai :
Kerjasama,
hormat menghormati,
berdisiplin
KBKK:
- menjana idea
-menghubung
  kait





Langkah / Masa
    Isi kandungan
 Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Strategi/ kaedah / Abm/ Nilai / KBKK
    Aktiviti Guru
   Aktiviti  Murid

Langkah
    3
(10 m )
  
 Aktiviti
kumpulan

- Guru membahagikan murid kepada beberapa kumpulan kecil.

- Guru mengedarkan lembaran aktiviti kepada setiap kumpulan.

- Guru menerangkan tentang pelaksanaan aktiviti tersebut.

- Guru membimbing murid semasa aktiviti tersebut berjalan.

- Guru merumuskan hasil kerja murid.



- Murid mendengar penjelasan guru dengan teliti.

- Murid berbincang dalam kumpulan dan melaksanakan tugasan yang diberi.

- Murid bertanya sekiranya kurang memahami tugasan tersebut.

- Wakil kumpulan membentangkan hasil kerja kumpulan di hadapan kelas. 

-  Murid lain mendengar dan menilai jawapan rakan.

Strategi :
Berpusatkan murid.

Kaedah :
Penyoalan
Sumbang saran
Penerangan
Perbinca-
ngan kumpulan

ABM :
Set lembaran aktiviti kumpulan

Nilai :
Kerjasama,
hormat menghormati,
berdisiplin
KBKK:
- menjana idea
Mencirikan
menghubung kait
- kemahiran berkomunika-si


  

Langkah / Masa
    Isi kandungan
 Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Strategi/ kaedah / Abm/ Nilai / KBKK
    Aktiviti Guru
   Aktiviti  Murid

Langkah
    4
(10 m )
  
 Lembaran

   kerja

- Guru mengedarkan lembaran kerja kepada setiap murid.

- Guru menerangkan tentang latihan. 

- Guru membimbing murid semasa latihan  berjalan.

- Guru mengutip hasil kerja murid

- Murid mendengar penjelasan guru dengan teliti.

- Murid membuat latihan.

- Murid bertanya sekiranya kurang memahami tugasan tersebut.

- murid menyiapkan tugasan yang di beri.

Strategi :
Berpusatkan murid.

Kaedah :
Penyoalan
Penerangan

ABM :
Set lembaran kerja individu
Nilai :
Kerjasama,
Hormat,meng
hormati,berdi-
siplin

KBKK:
- menjana
  idea
- mencirikan
-meng-
 hubungkait




Langkah / Masa
    Isi kandungan
 Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Strategi/ kaedah / Abm/ Nilai / KBKK
    Aktiviti Guru
   Aktiviti  Murid

Penutup
( 5 m )
  
 Rumusan
 Pelajaran


- Guru bersoaljawab dengan murid tentang pelajaran hari ini.

- Guru merumuskan pelajaran

- Murid menjawab soalan yang diutarakan oleh guru



- Murid mendengar rumusan guru dengan teliti.

Strategi :
Berpusatkan guru dan murid.

Kaedah :
Penerangan


Nilai :
Kerjasama,
hormat menghormati,
berdisiplin
yakin
KBKK:
- menjana  
  idea
- menghu-
  bungkait



6 comments:

  1. Rancangan yang menarik cikgu...boleh dijadikan sebagai panduan untuk saya

    ReplyDelete
  2. Terima kasih.Sama-samalah kita berkongsi ilmu yang ada

    ReplyDelete
  3. Rancangan Pengajaran yang menarik dan boleh digunakan untuk panduan RPH yang terkini.

    ReplyDelete
  4. lengkap dan padat. tahniah

    ReplyDelete